طی ماه های اخیر و به ویژه پس از افزایش صعودی و تشدید بیماری کرونا بحث حذف نسخه چاپی بیمه نامه شخص ثالث بیش از پیش در رسانه ها مطرح شد.

به گزارش انجمن خبری آرمینا، طی ماه های اخیر و به ویژه پس از افزایش صعودی و تشدید بیماری کرونا بحث حذف نسخه چاپی بیمه نامه شخص ثالث بیش از پیش در رسانه ها مطرح شد.

انجمن خبری مدیریت ریسک و بیمه و بسیاری دیگر از رسانه ها نیز با انتشار اخباری تایید کردند که به دلیل شیوع این ویروس از این پس شاهد بیمه نامه های الکترونیکی خواهیم بود.

علاوه بر این موضوع اخباری نیز پیرامون حضور گسترده استارت آپ ها در این موضوع و صدور بیمه نامه از طریق اپلیکیشن برخی این شرکت ها مطرح شد.

اما پس از پیگیری خبرنگار انجمن خبری آرمینا، شنیده ها از سوی یکی از مدیران بیمه مرکزی در این حوزه حاکی از آن است که بیمه مرکزی ج.ا.ا علت حذف نسخه فیزیکی بیمه نامه های شخص ثالث را صرفه جویی در مصرف کاغذ و هزینه های شبکه فروش و روانسازی فرآیند صدور برای بیمه گذاران اعلام نموده و صدور بیمه نامه توسط استارت آپ ها را به صورت مستقیم بنا به دلایل قانونی و نظر بیمه مرکزی ج.ا.ا برای حمایت از شبکه فروش غیرممکن دانست.

البته این شنیده ها حاکی از این نیست که شرکت های استارت آپ در این موضوع حضور ندارند بلکه این شرکت ها تنها به صورت مستقیم حق دخالت در صدور بیمه نامه را نداشته و باید از طریق شرکت ها و نمایندگی های بیمه اقدام به صدور بیمه نامه کنند.

به طور قطع با توجه به شرایط موجود بسیاری از نمایندگان و مسئولان تشکل های صنفی در این حوزه موافق اجرای چنین طرحی هستند اما با وجود همه این تعاریف نمایندگان بیمه حضور استارت آپ ها در این حوزه را اتفاقی مناسب نمی دانند.

حال با همه این تعاریف باید دید که آیا بیمه مرکزی، شرکت های بیمه و نمایندگان شرکت های بیمه ای می توانند در این موضوع به یک توافق مناسب دست پیدا کنند یا باز هم جدال بین نمایندگان و برخی مدیران بیمه مرکزی ادامه پیدا می کند.