رئیس بیمه مرکزی طی نامه‌ای نکاتی را در ارتباط با حذف نسخه فیزیکی به شرکت‌های بیمه متذکر شد.

به گزارش انجمن خبری آرمینا، در روزهای اخیر حذف نسخه فیزیکی بیمه نامه شخص ثالث به یکی از داغ‌ترین اخبار در حوزه بیمه‌ای بدل شده و شاهد کش و قوس‌های فراوان شرکت‌های بیمه، نمایندگان بیمه و بیمه مرکزی بوده‌ایم.

کارشناسان نظرات مختلفی را در ارتباط با این موضوع دارند، البته این موضوع تا زمانی که بحث حضور استارت‌آپ‌ها به این حوزه به میان نیامده بود با مشکل کمتری دست و پنجه نرم می‌کرد اما پس از بحث حضور استارتاپ‌ها در این موضوع صدای بسیاری از نمایندگان بیمه نیز درآمد.

حال و پس از کش و قوس‌های فراوان غلامرضا سلیمانی رئیس بیمه مرکزی طی نامه‌ای به شرکت‌های بیمه در ارتباط با این موضوع نکاتی را متذکر شده است که باید دید واکنش شرکت‌های بیمه و نمایندگان این شرکت‌ها به این بخش نامه چیست.

متن بخش نامه به شرح زیر است:

با سلام

پیرو بخشنامه شماره ۱۵۵۶۳/۱۰۰/۹۹ مورخ ۱۳۹۹/۰۲/۲۷ درخصوص ارائه خدمات بیمه‌ای به بیمه گذاران بدون نیاز به نسخه فیزیکی بیمه نامه شخص ثالث، با توجه به طرح برخی سوالات از سوی شرکت‌های بیمه و شبکه فروش آن‌ها پیرامون این طرح، مراتب زیر را به آگاهی می‌رساند.

  1. تصمیم ارائه خدمات بیمه‌ای به بیمه‌گذاران بدون نیاز به نسخه فیزیکی بیمه نامه شخص ثالث، به مفهوم حذف شبکه فروش از فرآیند عرصه بیمه نامه مذکور نبوده و شبکه فروش کمافی السابق نقش و کارکرد خود را در این زمینه خواهد داشت.
  2. واحدهای صدور شرکت‌های بیمه ( اعم از شعب و نمایندگان بیمه) موظفند، با رعایت دقیق مقررات مربوطهريال نسبت به تبیین و تشریح اهداف و منافع اجرای این طرح برای بیمه گذاران محترم اقدام نمایند. در این راستا، ضرورت دارد؛ اطلاعات لازم به ویژه شماره تلفن همراه بیمه گذاران اخذ و در سیستم صدور ثبت نمایند تا در موارد لزوم امکان اطلاع رسانی پیامکی برای آن‌ها فراهم شود.
  3. شرکت‌های بیمه موظفند علاوه بر بیمه گذاران امکان مشاهده و چاپ بیمه نامه را برای واحد صدور مربوط فراهم نمایند، واحدهای صدور در صورت تقاضای بیمه گذار می‌توانند نسبت به چاپ و در اختیار قرار دادن بیمه نامه به وی اقدام نمایند.